Rozvláčně

Napínání veřejnosti ze strany naší politické reprezentace, zda bude nebo nebude rekodifikované občanské právo účinné od 1. 1. 2014 je u konce. Poslanecká sněmovna schválila zákonná opatření Senátu, měnící všechny daňové zákony a značnou část předpisů souvisejících.
Nově je s účinností od 1. 12. 2013 stanoven limit pro ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty v případě úhrady daně na nezveřejněný účet poskytovatele zdanitelného plnění ve výši 700 tis. Kč.

Pozornost je nutné již nyní věnovat i úpravám v daňových předpisech účinných od 1. 1. 2014. Na některé důležité změny upozorňujeme již nyní v předstihu. Podrobněji se jim budeme věnovat za měsíc v Bulletinu 1/2014.

 

 

 

1. Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, byl novelizován zákonným opatřením Senátu č. 344/2013 Sb.

Účinnost od 1.12. 2013

Při platbě DPH na nezveřejněný účet podle ustanovení § 109 odst. 2 písm. c) zákona je nově stanoven limit pro ručení za nezaplacenou daň při úplatě překračující dvojnásobek limitu pro hotovostní platby podle zákona o omezení plateb v hotovosti (tj. aktuálně 700 tis. Kč).
Podle Důvodové zprávy je pro vznik ručení nepodstatné, zda je úplata poskytnuta celá bezhotovostním převodem, či částečně v hotovosti a částečně převodem bezhotovostním. Zkoumá se vždy úplata v celkové výši. Příjemce bude ručit i v případě, kdy úplatu za zdanitelné plnění ve výši 800 tis. Kč poskytne částečně ve výši 350 tis. Kč v hotovosti a ve výši 450 tis. Kč bezhotovostním převodem na účet.

V předchozích Bulletinech jsme Vás již informovali o odkladu uplatňování ručení ze strany Finanční správy na rok 2014. Podle Informace Finanční správy bude od 1. 1. 2014 ručení důsledně vymáháno. Podrobnosti najdete zde http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/pro-media/tiskove-zpravy/2013/zaplatite-li-na-neregistrovany-ucet-riskujete-ze-se-stanete-rucitelem-4499 .

 

 

 

2. Závěr Koordinačního výboru Komory daňových poradců ČR a Generálního finančního ředitelství z listopadu 2013 vztahující se k ručení za nezaplacenou DPH v případě nespolehlivých plátců.
V případě úhrady zálohy před uskutečněním zdanitelného plnění poskytovateli (dodavateli), který bude následně zveřejněn jako nespolehlivý plátce se ručení nevztahuje na DPH ze zálohy, ale jen na případnou nezaplacenou daň z doplatku. Celý zápis z jednání najdete zde http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-prispevky-kv-kdp/Zapis_KV_KDP_2013-11-13.pdf .

 

 

 

3. Informace Generálního finančního ředitelství k problematice nerealizovaných kurzových rozdílů s ohledem na judikaturu Nejvyššího správního soudu.

V případě, že poplatník bude postupovat při stanovení základu daně z příjmů do konce roku 2013, resp. zdaňovacích obdobích započatých v roce 2013 podle judikatury NSS (tj. nezdaňovat nerealizované kurzové rozdíly), měl by dodržet následující zásady

  1. současně s nerealizovanými kurzovými zisky vyloučit ze základu daně i nerealizované kurzové ztráty,
  2. vymezit cizoměnové rozvahové položky, kde přesun kurzových rozdílů do období realizace požaduje (možné je uvažovat o pohledávkách a závazcích a nikoliv např. o valutové pokladně, devizovém účtů apod.),
  3. v okamžiku realizace (úhrada závazku nebo inkaso pohledávky), podrobí zdanění skutečný kurzový rozdíl a nikoliv jen kurzový rozdíl vykázaný v účetnictví).
Od 1. 1. 2014 již bude platit novelizované znění ustanovení § 23 odst. 1 zákona o daních z příjmů, jehož důsledkem bude, že zaúčtování tzv. nerealizovaných kurzových rozdílů v nákladech či výnosech bude součástí základu daně z příjmů.


 

4. Významné noviny daňových zákonů pro rok 2014.
Výběr významných změn zákona o daních z příjmů přinášíme v několika bodech.

    1. Předmětem daně z příjmů bude nově v důsledku zrušení zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu z nemovitostí  i bezúplatné nabytí majetku z dědictví, odkazu a darování. Daň z převodu z nemovitostí je od 1. 1. 2014 nahrazena daní z nabytí nemovité věci (zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb. - v Bulletinu 10-11/2013 chybně uvedené jako číslo 341/2013 Sb.).
    2. Prodlužuje se lhůta pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů z šesti měsíců na 3 roky; zavádí se roční limit 100 tis. Kč pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů, které nejsou součástí obchodního majetku.
    3. Zvyšuje se maximální limit pro odpočitatelná bezúplatná plnění (dříve dary) ze základu daně na veřejně prospěšné účely u fyzických osob na 15 %, u právnických osob dochází ke sjednocení limitu na 10 %.
    4. Rozšiřuje se podpora výzkumu a vývoje o odpočet ze základu daně také v případě pořízení výsledků výzkumu a vývoje od výzkumných organizací a meziročního přírůstku.
    5. Posouvá se hranice osvobození u příjmů z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem) z 20 tis. Kč na 30 tis. Kč
    6. Zavádí se odpočty od základu daně na podporu odborného vzdělávání.
    7. Dochází ke zjednodušení tvorby zákonných opravných položek k pohledávkám vzniklých od 1. 1. 2014 podle zákona o rezervách.

Na aktuální znění zákona o dani z přidané hodnoty budou muset plátci daně reagovat zejména v souvislosti s povinnou elektronickou formou podání

  1. daňových přiznání nebo dodatečných daňových přiznání,
  2. hlášení,
  3. příloh k (dodatečnému) daňovému přiznání nebo (následnému) hlášení,
  4. přihlášek k registraci a oznámení o jejich změně.

Povinná elektronická forma podání se nevztahuje na fyzické osoby

  1. s obratem do 6 mil. Kč za „posledních“ 12 měsíců,
  2. které nemají zákonem stanovenou povinnost činit podání elektronicky. 
Značný rozruch vyvolává i zatížení převodu pozemků daní z přidané hodnoty v podmínkách roku 2014. Zdaňováním převodu pozemků DPH s ohledem na novelu zákona se má zabývat i nejbližší zasedání Koordinačního výboru v zájmu vymezení jasných pravidel platných od 1. 1. 2014.